|

PODSUMOWANIE FERII ZIMOWYCH NA SPORTOWO Z OSiR-em BRZOSTEK

Wszystko co dobre, szybko się kończy – tak mogą powiedzieć uczniowie, dla których ferie zimowe są już tylko wspomnieniem. W ich trakcie część dzieci i młodzieży z naszej gminy postanowiła aktywnie spędzić wolny czas, korzystając z oferty przygotowanej przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Brzostku. W tegoroczne ferie OSiR Brzostek postawił na aktywność i różnorodność.

Zimowy wypoczynek rozpoczęliśmy od drugiej edycji Zimowego Turnieju Piłki Siatkowej.  Przez dwa dni (27.01. – 28.01.) w Hali Sportowej im. Agaty Mróz – Olszewskiej w Brzostku gościli siatkarze oraz siatkarki. Do zawodów zgłosiło się 15 drużyn, nie tylko z terenu gminy Brzostek, ale również z: Dębicy, Dobrkowa, Głobikowej, Jodłowej, Jasła, Ropczyc i Pilzna. W sobotę o godzinie 9:00 rozpoczął się pierwszy dzień rywalizacji. Zespoły zostały podzielone na cztery grupy, w których grały systemem „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów. Do ćwierćfinałów awansowały dwie najlepsze drużyny z poszczególnych grup. Następnego dnia rozegrano fazę pucharową. Mecze ćwierćfinałowe wygrały drużyny, które zajęły pierwsze miejsca w grupach, potwierdzając tym samym, że choć siatkówka jest grą błędów, to nie rządzi nią przypadek.W pierwszym półfinałowym pojedynku zmierzyły się zespoły Rest i Wataha. 2:0 zwyciężył Rest. W drugim półfinale stanęli naprzeciw siebie zeszłoroczni finaliści AKS Nieokiełznani Pędziwiatrowie oraz Sokół Dobrków I. Tym razem AKS Nieokiełznani Pędziwiatrowie wziął odwet za zeszłoroczną porażkę w finale, pewnie wygrywając 2:0. Wataha oraz Sokół Dobrków I walczyli w meczu o brązowy medal. Po zaciętym i wyrównanym boju szalę zwycięstwa na swoją stronę w tie-breaku przechyliła Wataha, która dzięki temu zwycięstwu wskoczyła na najniższy stopień podium. W finale spotkały się drużyny AKS Nieokiełznani Pędziwiatrowie oraz Rest, w której wystąpili byli siatkarze z klubów takich jak Resovia Rzeszów, MOSiR Jasło, Karpaty Krosno, Stal Mielec czy AZS Politechnika Rzeszów. Zawodnicy z AKS Nieokiełznani Pędziwiatrowie nie przestraszyli się bardziej utytułowanych i doświadczonych kolegów (drużyna Rest zdobyła brązowy medal w XXII Mistrzostwach Polski Old Boy’ów w Piłce Siatkowej im. Wojciecha Zielińskiego w 2017 roku) i pokonali ich 2:0 (25:18 i 25:20), tym samym zapewniając sobie zwycięstwo w całym turnieju. Najlepszym zawodnikiem został wybrany Marcin Strzałka (AKS Nieokiełznani Pędziwiatrowie).

Po turnieju przyszedł czas na organizację wycieczek dla dzieci i młodzieży. Na pierwszy ogień poszedł kryty basen w Dębicy. Największą furorę zrobił dmuchany tor przeszkód. Sądząc z uśmiechów uczestników wyjazdów, wnioskujemy, że im się podobało.

Kolejnym obiektem, jaki odwiedziliśmy podczas ferii (i to dwukrotnie) było lodowisko w Dębicy. Samo przygotowanie się do wejścia na lód zajęło trochę czasu. Trzeba było wypożyczyć łyżwy i dopasować je do swojego rozmiaru buta, co wcale nie okazało się tak banalnie proste. Gdy wszyscy byli gotowi, przez ponad dwie godziny można było szlifować umiejętność jazdy na łyżwach. Każdy jeździł jak umiał, niektórzy częściej leżeli na lodzie niż trzymali postawę pionową, ale wiadomo, praktyka czyni mistrza. Łącznie na lodowisko wybrało się 47 osób.

W planach mieliśmy także wypad na narty do pobliskiego Gogołowa, ale iście wiosenna aura nie pozwoliła nam poszaleć na stoku.

Pierwszy tydzień ferii zakończył Konkurs Wyciskania Sztangi Leżąc, który po raz trzeci odbył się w piątkowy wieczór. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 17 zawodników, którzy zmierzyli się w dwóch kategoriach wiekowych (16–18 lat oraz powyżej 18 lat). Zawody w Brzostku z roku na rok cieszą się coraz większą sławą, co skutkuje obecnością zawodników z coraz odleglejszych miejscowości (Tarnowiec, Rzeszów, Rudna Wielka, Trzcinica, Umieszcz, Sądkowa). Po godzinie 18:30 rozpoczęło się ważenie zawodników, zaś po jego zakończeniu oficjalne rozpoczęcie zawodów. Każdy z uczestników konkursu wykonywał trzy próby, które później były przeliczane w formule Wilksa. O klasyfikacji końcowej decydowało wyciśnięcie największego ciężaru. Każdy został przeliczony odpowiednio do wagi na ilość punktów według Formuły Wilksa. Jako pierwsi do rywalizacji przystąpili zawodnicy w kategorii 16 – 18 lat, a potem ruszyły zmagania w kategorii powyżej 18 lat. W kategorii 16 – 18 lat wygrał Daniel Dzierwa, podnosząc 115 kg. Daniel w porównaniu do ubiegłorocznego konkursu poprawił się o 20 kg. Wtedy zaliczył próbę 95 kg (co dało mu 3 miejsce). Być może w przyszłym roku stanie na podium w starszej kategorii wiekowej. O pozostałe miejsca „na pudle” walczyło dwóch zawodników: Grzegorz Stasiowski oraz Kacper Jasica. Obaj zawodnicy zaliczyli próbę 100 kg, ale po przeliczeniu punktów w formule Wilksa drugie miejsce zajął ubiegłoroczny zwycięzca konkursu Grzegorz Stasiowski (mniejsza waga ciała), a na najniższym stopniu podium stanął Kacper Jasica. W starszej kategorii uczestnicy walczyli z ciężarami powyżej 100 kg. Najlepszym zawodnikiem został Adrian Dubiel z Nawsia Kołaczyckiego wyciskając 157,5 kg w drugiej próbie. Wynik Adriana jest najwyższym rezultatem, jaki podniesiono podczas wszystkich edycji konkursu. Drugie miejsce wywalczył Marek Zajchowski, który wycisnął 150 kg. Brązowy medal zdobył Maciej Bajer z wynikiem 150 kg. Po zakończeniu rywalizacji kierownik OSiR-u Andrzej Piękoś wręczył za pierwsze trzy miejsca w poszczególnych kategoriach: puchary, medale oraz nagrody rzeczowe.

W drugim tygodniu ferii przyszedł czas na najbardziej oczekiwany i oblegany wyjazd, jakim  była podróż do FlyParku w Rzeszowie. Czekały tam różnej wielkości trampoliny, ścieżki akrobatyczne, baseny z gąbkami i inne atrakcje. Część młodzieży wykazała się umiejętnością wykonywania różnego typu salt i przewrotów, inni woleli spokojne skoki. Po wspaniałej zabawie wszyscy udali się do MacDonalda, gdzie uzupełniliśmy stracone kalorie. Wszyscy wrócili cali i zdrowi, a przede wszystkim zadowoleni z wyjazdu.

W drugim tygodniu ferii odbył się również 3 Otwarty Turniej Halowej Piłki Nożnej. Do rywalizacji przystąpiło 16 drużyn, które walczyły o najwyższe miejsca w czterech grupach. W każdej rozgrywano mecze systemem „każdy z każdym” po 10 minut. Od pierwszego gwizdka rywalizacja była zacięta, a zawodnicy wkładali w grę mnóstwo zaangażowania i serducha. Po znakomitej fazie grupowej przyszedł czas na ostateczne rozstrzygnięcia. Osiem pozostających w turnieju zespołów rywalizowało w meczach ćwierćfinałowych: Futbolowi Artyści – AC Pajace, Hos-Pol Gorzejowa – Kasacja, Alko-Team – Wyreworwerowani Rewolwerowcy, Liwocz – LKS Strażak Lubzina. Jeden mecz ćwierćfinałowy dostarczył widzom nie lada emocji. W regulaminowym czasie gry wynik nie został rozstrzygnięty, więc o awansie decydowały rzuty karne. Te nieco lepiej wykonywali zawodnicy z drużyny AC Pajace i to oni awansowali do półfinału. W wielkim finale spotkały się zespoły Alko-Team oraz Kasacja. Po bardzo wyrównanym meczu lepsi okazali się zawodnicy z drużyny Alko-Team, wygrywając 3:1 i to oni mogli cieszyć się z zwycięstwa w całym turnieju. W meczu o trzecie miejsce pewnie wygrała ekipa AC Pajace, pokonując Liwocz 2:0. Po zakończonym finale wręczono nagrody dla najlepszych drużyn oraz nagrody indywidualne: król strzelców Damian Kostrząb (Alko-Team), najlepszy bramkarz Dawid Cielec (AC Pajace).

Tegoroczne ferie zimowe dobiegły końca, ale dla wielu pozostaną na długo w pamięci. Każdy z nas miał jakiś plan na tą, tak długo przecież oczekiwaną, dwutygodniową przerwę od zajęć szkolnych. Ci, którzy chcieli aktywnie spędzić ten wolny czas, skorzystali  z bogatej oferty  przygotowanej przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Brzostku. Każdy mógł w niej znaleźć coś dla siebie, od doskonalenia umiejętności jazdy figurowej, poprzez pląsy w wodzie, aż po sportową rywalizację. Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, iż  wyjazdy cieszyły się dużym zainteresowaniem. To budujące, że jest jeszcze młodzież, która pamięta o aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Łącznie zajęcia zorganizowane przez OSiR w Brzostku w ramach ferii zimowych 2018 przyciągnęły 418 uczestników. Wszystkim dziękujemy za wspólnie spędzony czas i już dziś zapraszamy do udziału w kolejnych przygotowywanych przez nas przedsięwzięciach.

Zobacz galerię!

Kliknij w miniaturę, by powiększyć!

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz